Projekt "Senior w Jesieni Życia"

8 października 2021 ...warto przypomnieć co do tej pory zrealizowaliśmy !

Gmina Bodzanów, to miejsce do realizacji pasji zawodowych i społecznych, do podtrzymywania tradycji i kultury a przede wszystkim aktywizacji lokalnych społeczności i troski o seniorów, którzy wymagają szczególnej opieki ze strony opiekunów, rodziny ale również zainteresowania lokalnego samorządu w zakresie realizacji polityki senioralnej.

Z myślą o osobach starszych, powstał projekt Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Sokół w Bodzanowie pn. „Senior w Jesieni Życia”. Działania projektowe zostały skierowane do osób 55+ w ramach których, odbyło się szereg wydarzeń, które integrowały społecznie nie tylko uczestników projektu, ale również członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.

Przygotowane działania, pokazały jak żyć oraz jak przygotować się na kolejny okres w życiu człowieka, jakim jest wiek dojrzały.

Kulinarne podróże w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Mazowsza: Karczma Pohulanka, Młyn Gąsiorowo i Hotel Bonifacjo, wirtualna podróż zagraniczna do Turcji, warsztaty terapeutyczne z psychologiem, warsztaty zielarskie, to liczne spotkania, które odbyły się w ramach projektu na przełomie lipca i sierpnia.

Dużym zainteresowaniem seniorów cieszyło się spotkanie poetycko-muzyczne z aktorką i piosenkarką Katarzyną Żak, która wystąpiła z utworami Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. Koncert odbył się w kościele Parafii pw. św. Anny w Miszewie Murowanym. Katarzyna Żak prezentowała utwory, które znajdują się na płycie aktorki pod wymownym tytułem ”Bardzo przyjemnie jest żyć” oraz „Miłosna Osiecka”.

W ramach zadania odbyło się również spotkanie z dietetykiem Agnieszką Kisielewską- Żuławnik z Poradni Żywieniowej w Płocku, która wprowadziła seniorów w tajniki zdrowego odżywiania. Podczas warsztatów przygotowała pyszne pasty warzywne oraz koktajle na bazie naturalnego kefiru, owoców, warzyw i ziół. Dokonała również pomiaru składu masy ciała i przygotowała zalecenia żywieniowe.

Terapeuta zajęciowy Magdalena Woźniak, zatroszczyła się o wyrażenie ekspresji plastycznej i poprowadziła warsztaty rękodzieła pn. „Każdy ma swojego Anioła”, które ukazały pasję i zainteresowanie seniorów do pracy artystycznej z gliną.

Uzupełnieniem tych spotkań były warsztaty kulinarne z członkiniami KGW Archutówko, KGW Bodzanowskie Pierożanki, KGW Cieślanki, KGW Miszewianki oraz KGW Wesołe Babeczki.

Ciekawą formą spędzenia wrześniowego wieczoru, było wydarzenie kulturalne w Teatrze im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Zaprezentowana przez aktorów sztuka pn. „Zamknij oczy i myśl o Anglii” to niewątpliwie radosne przeżycie dla uczestników projektu, którzy zachwyceni byli przedstawioną sztuką oraz grą aktorską płockich artystów.

 

Zorganizowaliśmy Dzień Seniora w ramach Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, który przypada 1 października.

Spotkanie odbyło się 30 września w świetlicy wiejskiej w Cieślach i zgromadziło ponad 70 seniorów. Atrakcją wieczoru był koncert muzyczny zespołu POWIDOKI, ale największą niespodziankę sprawili sami seniorzy, którzy przygotowali i zaprezentowali repertuar słowno-muzyczny. Przygotowano okolicznościowy tort i przekąski.

Seniorzy otrzymali od Wójta Gminy Bodzanów upominki.

Podczas spotkania odbyła się również konferencja profilaktyczna promująca szczepienia przeciw zakażeniu wirusem Covid-19 a także akcja edukacyjna dot. przeciwdziałania przemocy fizycznej i psychicznej, która wg. badań naukowych, ukazuje seniora w grupie zwiększonego ryzyka złego traktowania przez opiekunów i rodzinę.

Spotkania z seniorami w ramach projektu udowadniają, że należy wzmacniać potencjał, który tkwi w starszej społeczności, a współpraca z lokalnymi organizacjami społecznymi przynosi sukcesy i zamierzone efekty, które wpływają na wzmocnienie kapitału społecznego Gminy Bodzanów, ale również wzmocnienie samych organizacji społecznych jak również osób starszych.

Łącznie z działań projektowych do chwili obecnej skorzystało ok. 200 osób starszych z terenu Gminy Bodzanów.

 

Projekt Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Sokół w Bodzanowie pn. „Senior w Jesieni Życia” został sfinansowany ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej w ramach zadania w obszarze: „Działalność na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” - polityka senioralna.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Bodzanów Jerzy Staniszewski.

Partnerem organizacyjnym projektu był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Biblioteka Centrum Kultury w Bodzanowie.

Patronat medialny zapewnił infoPłockTV.

 

Więcej o realizacji działań projektowych...filmy i dokumentacja zdjęciowa >>>

 

opr. Mirosława Żaglewska

Koordynator projektu "Senior w Jesieni Życia".

Aktualności

Projekt dofinansowany ze środków "Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich-Mazowsze Lokalnie"
realizowanego przez Fundację Fundusz  Współpracy, Stowarzyszenie BORIS oraz  Stowarzyszenie Europa i MY

Zaufali nam

  • Hedea.pl
  • Partner1
  • STAROSTA POWIATU PŁOCKIEGO
  • Działaj Lokalnie
  • Młodzi Razem
  • Filantrop
  • Fundacja Amerykańska
  • Gmina Bodzanów
  • Mazowsze
  • Powiat Płocki

Polityka Bezpieczeństwa

Wszelkie prawa zastrzeżone © Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SOKÓŁ w Bodzanowie 2016 |  Realizacja: Hedea.pl